Prevádzky v Senici
Mesto vedie dva registre prevádzok: tie, ktoré fungujú, a tie, ktoré zavreli. Prečítal som si ich za vás. Kde sa v Senici podniká, kde sa krachuje, čo zmizlo a čo si z toho môže vziať mesto aj ten, kto tu chce niečo otvoriť.
Nie je to podklad na pokuty Veľa prevádzok tu chýba, dáta sú neúplné. Túto vizualizáciu nedávame von preto, aby mesto teraz začalo behať po prevádzkach a rozdávať pokuty, že ste si nesplnili povinnosť nahlásiť zmenu. Skôr chcem, aby sa zdvihlo mesto a pobehalo to samo. Ak si dokážete predstaviť tieto dáta kompletné a aktuálne, taký dataset môže o pár rokov pomôcť mestu v mnohých smeroch — pri plánovaní, údržbe, stavbe oddychových zón a podobne. Ale aj podnikateľom: akých prevádzok je tu dosť a naopak, ktoré majú problém a kde. A možno niekedy naozaj stačí niekde len opraviť chodník, ľudia tadiaľ zrazu začnú chodiť a aj prevádzke sa začne dariť. Toto nie je žiadna raketová veda. Je to len nápad a pár ľudí z mesta, ktorým sa chce.
fungujúcich prevádzok
zavretých prevádzok
celkovo v registri
zavretých na jednu fungujúcu
Tri zo štyroch prevádzok, ktoré kedy boli v registri, už nefungujú. Na každú fungujúcu pripadajú takmer tri zavreté. Register nemá dátumy, takže nevieme, za koľko rokov sa to nazbieralo — ale vieme, že podnikať v Senici je skôr beh na krátku trať. Ak vám tu vaša prevádzka chýba alebo je zaradená zle, napíšte mi.
← Späť na úvodnú stránkuKtoré odvetvia krachujú a ktoré držia
Všetkých 725 záznamov v trinástich kategóriách. Podiel zavretých je zavreté / (fungujúce + zavreté).
Podiel zavretých podľa kategórie
75 % a viac60 – 75 %pod 60 %
Fungujúce a zavreté podľa kategórie
fungujúcezavreté
Krása drží, gastro a obchod sa točia. Kaderníctva a salóny sú najväčší sektor (27 fungujúcich) a zároveň najstabilnejší: zavrelo 55 %. Reštaurácie, bary, móda, potraviny a hazard zatvárajú štyri z piatich. Najhoršie sú na tom kaviarne — 22 zavretých, 4 fungujúce. Hazard sa točí ako krčmy: 61 zavretých a 16 fungujúcich herní a stávkových kancelárií, ktoré sa presúvajú z domu do domu.
Tabuľka s číslami
| Kategória | Funguje | Zavrelo | Podiel zavretých |
|---|---|---|---|
| Odevy, obuv a móda | 16 | 70 | 81,4 % |
| Potraviny a drogéria | 11 | 48 | 81,4 % |
| Krčmy, bary a kaviarne | 17 | 72 | 80,9 % |
| Reštaurácie a občerstvenie | 18 | 74 | 80,4 % |
| Herne a stávkové kancelárie | 16 | 61 | 79,2 % |
| Ostatný maloobchod | 22 | 75 | 77,3 % |
| Ubytovanie, šport a voľný čas | 6 | 14 | 70,0 % |
| Dom, stavba a elektro | 15 | 30 | 66,7 % |
| Financie, poisťovne a telekomunikácie | 8 | 16 | 66,7 % |
| Zdravie a lekárne | 10 | 18 | 64,3 % |
| Služby a remeslá | 15 | 20 | 57,1 % |
| Krása a starostlivosť o telo | 27 | 33 | 55,0 % |
| Auto a čerpacie stanice | 7 | 6 | 46,2 % |
Ktoré ulice žijú a ktoré vymierajú
Ulice so šiestimi a viac záznamami. Štyri ulice centra držia 84 fungujúcich prevádzok — a 335 zavretých.
Ulice podľa počtu prevádzok
fungujúcezavreté
Podiel zavretých podľa ulice
75 % a viac60 – 75 %pod 60 %
Centrum je motor aj mlynček. Hviezdoslavova má najviac prevádzok (30 fungujúcich, 123 zavretých), Štefánikova zatvára 84 %, Továrenská 87 %. Najlepšie držia Priemyselná (33 %), Obchodná (45 %) a Železničná (48 %) — ulice, kam sa chodí autom za konkrétnou vecou. Sotina zatvára okolo 60 %, teda menej než centrum, hoci pre najväčšie sídlisko má len dvadsať fungujúcich prevádzok a žiadne potraviny, drogériu ani kaviareň. Čáčovská cesta a Rovenská sú prázdne: 14 zavretých, 0 fungujúcich.
Tabuľka s číslami
| Ulica | Funguje | Zavrelo | Podiel zavretých |
|---|---|---|---|
| Hviezdoslavova | 30 | 123 | 80,4 % |
| Nám. oslobodenia | 25 | 80 | 76,2 % |
| Štefánikova | 13 | 69 | 84,1 % |
| Hurbanova | 16 | 63 | 79,7 % |
| Robotnícka | 10 | 25 | 71,4 % |
| Továrenská | 4 | 27 | 87,1 % |
| Sotinská | 10 | 15 | 60,0 % |
| Sadová | 7 | 18 | 72,0 % |
| Hollého | 6 | 17 | 73,9 % |
| Obchodná | 12 | 10 | 45,5 % |
| Železničná | 11 | 10 | 47,6 % |
| L. Novomeského | 5 | 11 | 68,8 % |
| Palárikova | 4 | 10 | 71,4 % |
| Priemyselná | 8 | 4 | 33,3 % |
| Kolónia, Dlhá, Kunov (každá) | 4 | 6 | 60,0 % |
| J. Kráľa | 1 | 8 | 88,9 % |
| Čáčovská cesta | 0 | 8 | 100 % |
| Gen. L. Svobodu | 4 | 3 | 42,9 % |
| Rovenská | 0 | 6 | 100 % |
Adresy, kde sa najviac končí — a kde nie
Budovy s desiatimi a viac záznamami, zoradené podľa počtu zavretých. Na porovnanie obchodné centrum na Obchodnej.
Budovy s najväčšou fluktuáciou
fungujúcezavreté
Hviezdoslavova 2556 je najväčší cintorín prevádzok v meste: 39 zavretých, 4 fungujúce. Vystriedalo sa tu jedenásť reštaurácií a barov, šesť butikov, kaderníctvo, realitka, cestovka. Hurbanova 528 mala pätnásť prevádzok a dnes nemá žiadnu. Naopak Obchodná 2876 (obchodné centrum) nemá jediný zavretý záznam z ôsmich a Hviezdoslavova 1469 s Nám. oslobodenia 7 sú vzácne stabilné adresy v centre. Adresa rozhoduje viac než odvetvie.
Čo v ktorej budove bolo a je
| Adresa | Funguje | Zavrelo | Čo tam bolo a je |
|---|---|---|---|
| Hviezdoslavova 2556 | 4 | 39 | jedenásť reštaurácií, bufetov a barov, šesť butikov, kaderníctvo, realitka, cestovka, syráreň; dnes bar, kaviareň, reštaurácia a showroom nábytku |
| Nám. oslobodenia 10 | 3 | 22 | dom hotela Branč: päť reštaurácií, šesť obchodov s odevmi, hračkárstvo, bylinkáreň; dnes hotel, drogéria a butik |
| Hviezdoslavova 1585 | 4 | 18 | dve kaviarne, herňa, solárium, drogéria, tri textilné obchody; dnes Orange, poisťovňa a dve stávkové kancelárie |
| Nám. oslobodenia 16 | 4 | 16 | šesť reštaurácií a bistier, dve kaviarne, dve stávkové kancelárie a herňa, tri obchody s odevmi; dnes detský obchod, bistro, stávková kancelária a pekáreň |
| Štefánikova 700 | 2 | 15 | šesť prevádzok hazardu (VIX, herňa, stávková), fitness, zubár, pizzeria; dnes Fortuna a Tipsport |
| Hurbanova 528 | 0 | 15 | štyri salóny krásy, dva bary, skateshop, hudobné nástroje, wellness poradňa — dnes nič |
| Nám. oslobodenia 2560 | 1 | 11 | kaviareň, trafika, foto, darčeky, čajovňa, päť obchodov s odevmi; dnes kaviareň Trojka |
| Sotinská 1586 | 5 | 10 | sídliskový dom pri lekárni: dva bufety, lekáreň, stávková kancelária, pyrotechnika, Orange; dnes iná lekáreň, iná stávková, manikúra, víno, čerpacia stanica |
| Hollého 1315 | 5 | 10 | dom krásy: kaderníctva, kozmetika, pedikúra a kvetinárstvo — tie isté odvetvia sa tu striedajú |
| Štefánikova 697 | 2 | 10 | dva kebaby, dva second handy, dva butiky, masáže, psí salón, drogéria; dnes tetovacie štúdio a predajňa dverí |
| Hviezdoslavova 1469 | 6 | 8 | obchodný dom miestnych predajcov — pekáreň, foto, chovateľské potreby, pánske odevy; jedna z mála stabilných adries v centre |
| Nám. oslobodenia 7 | 5 | 5 | FaxCopy, kebab, kozmetika, spodná bielizeň, reštaurácia Royal Club |
| Obchodná 2876 | 8 | 0 | obchodné centrum — Deichmann, dm, Gate, JYSK, KiK, Pepco, Planeo, Takko; ani jeden zavretý záznam |
Kníhkupectvá, mäsiarstva, zubári, svadobné salóny
Druhy prevádzok, ktoré v registri zavreli všetky a nikto ich neotvoril znova. Šípka: koľko ich bolo → koľko funguje.
kníhkupectvá — Litera, Malý Princ, Libri. Ani papiernictvo.
mäsiarstvá; k nim tri predajne ovocia a zeleniny a štyri potraviny CBA.
zubné ambulancie a zubný röntgen. Zubári v meste sú, v registri nie.
svadobné salóny a požičovne šiat — Noblesa, Novia, Lily, Sandra, Mia.
realitné kancelárie, k nim dve záložne a dve pôžičkárne.
kaviarne; second handy 11 → 2, novinové stánky 11 → 3, očné optiky 4 → 1.
Nie každý zavretý záznam je krach. Jedenásť prevádzok je v oboch zoznamoch na tej istej adrese (zavreli a znovu otvorili — Hotel Branč, Restaurant Gallery, Mandarinka, Stará kotolňa, Raja club a ďalšie) a sedem sa presťahovalo (Bepon, Brainstorm, MPL stavebniny, Niké, Kaderníctvo Renáta, Kvety Florjana, Darčeková predajňa). Spolu najmenej 22 z 537 záznamov (4 %) nie je koncom podnikania.
Pozrite si to sami
Prepnite fungujúce, zavreté alebo všetky. Kliknite na kategóriu, ulicu alebo bublinu v mape — ostatné sa prispôsobí. Kliknutím znova výber zrušíte. Adresa stránky si výber pamätá.
Prieskumník potrebuje zapnutý JavaScript. Bez neho ostávajú na stránke čísla, tabuľky a závery.
Podľa kategórie
Pri voľbe Všetky: oranžová fungujúce, sivá zavreté, číslo je podiel zavretých.
Podľa ulice
Ulice, na ktorých je vo výbere aspoň jedna prevádzka.
Kde v meste
Každý kruh je ulica, veľkosť je počet prevádzok vo výbere. Register nemá polohu adries, len názov ulice, preto kruh sedí v strede ulice. Kliknutím na kruh vyberiete ulicu.
Mapový podklad je OpenStreetMap; dlaždice mapy sa načítavajú z jeho serverov.
Zoznam prevádzok
Názvy a činnosti sú presne tak, ako ich vedie register — aj s preklepmi.
| Prevádzka | Adresa | Činnosť podľa registra | Kategória | Stav |
|---|
Pre mesto a pre podnikateľa
Mesto podnikateľom obchody neotvorí a pred krachom ich nezachráni. Ale rozhoduje o parkovaní, o mestských priestoroch, o herniach — a o tom, či register niekomu slúži.
Čo má radnica v rukách
- Najprv dať do poriadku dáta. Register má diery, duplicity a žiadne dátumy — a preto ho nikto nepoužíva. Čo s tým, je v rámčeku nižšie: Bez dát sme slepí a hluchí.
- Centrum brať ako najväčší podnikateľský areál. Štyri ulice, 84 fungujúcich, 335 zavretých. Každé rozhodnutie o parkovaní či uzávierke patrí najprv prebrať s nimi.
- Sídliskám dať služby. Sotina zatvára menej než centrum, ale nemá potraviny, drogériu ani kaviareň. Nájom mestských priestorov je nástroj, nie len príjem.
- Hazard spočítať a pomenovať. 77 prevádzok hazardu za život registra, herne sa presúvajú z domu do domu. Pri herniach má mesto slovo cez všeobecne záväzné nariadenie.
- Jeden kontakt pre podnikateľa — sľubujem ho v programe. Jeho prvá pomôcka je táto tabuľka: čo na adrese zavrelo, čo na ulici prežije, čo je voľné.
Čo má vedieť podnikateľ
- Tri zo štyroch zavreli — plánujte s tým. Rezerva na rok, nájom s výpoveďou, plán B. Najlepšie držia služby blízko domu: krása, remeslá, zdravie, auto.
- Kaviareň nie je medzera, je to cintorín. 22 zavretých, 4 fungujúce. Podobne second hand (11 : 2), novinový stánok (11 : 3), herňa (28 : 6). V prvej verzii som kaviareň označil za medzeru — zoznam zavretých ma opravil.
- Čo zmizlo a nikto to nenahradil. Kníhkupectvo, mäsiarstvo, ovocie a zelenina, svadobný salón. Či dopyt zmizol alebo čaká, register nepovie — týždeň otázok na ulici áno.
- Adresa rozhoduje viac než odvetvie. Obchodná 2876: 8 : 0. Hviezdoslavova 1469: 6 : 8. Naopak Hviezdoslavova 2556: 4 : 39. Než podpíšete nájom, pozrite sa, koľko ľudí ho podpísalo pred vami.
- Sotina, Železničná, Priemyselná: menej ľudí, dlhší život. Zatvárajú 33 – 60 % oproti 80 % v centre. Pre službu, ktorá žije z opakovania, najlepšie miesto.
- Overte si svoju ulicu v prieskumníku: prepnite na Všetky, vyberte ulicu a kategóriu a prečítajte si mená tých, ktorí to skúšali pred vami.
Bez dát sme slepí a hluchí
V registri chýbajú prevádzky, ktoré v meste každý pozná, a ostávajú v ňom také, ktoré roky nefungujú. Nie som primátor, takže neviem povedať prečo. Viem povedať, že je to jedna z vecí, ktoré treba dať do poriadku ako prvé — lebo bez dát mesto nevie, čo sa v ňom deje, a s dobrými dátami vie pomôcť aj podnikateľom, aby prostredie ožilo. Toto je konkrétny sľub, ktorý sa dá o rok odpočtovať:
- Jeden register prevádzok s kategóriou, dátumom vzniku a zániku a dôvodom ukončenia. Mesto má všetky tri polia v ohlásení. Treba ich len zapisovať a zverejňovať — a pri odhlásení položiť jednu nepovinnú otázku: prečo.
- Register raz ročne overený proti realite. Obchôdzka ulíc centra a krížová kontrola so živnostenským registrom. Duplicity von, zavreté odhlásiť, chýbajúce doplniť.
- Dáta zverejnené tak, aby sa dali použiť. Nie PDF, ale tabuľka s polohou a k nej stránka ako táto, ktorú si podnikateľ otvorí skôr, než podpíše nájom. Kto register používa, ten ho aj opravuje.
- Rovnako s ostatnými dátami mesta. Škôlky, šport, byty, podnety. Portál, ktorý sľubujem v programe, začína prvým datasetom — a toto je on.
Sú to čísla z registra, nie z ulice
Otvorené dáta mesta Senica: Zoznam prevádzok v meste (188) a Prevádzky s ukončenou činnosťou (537), exporty z 10. septembra 2026. Register zachytáva len ohlásené prevádzky, nemá dátumy a kategórie som priradil sám.
Podrobne: kategórie, duplicity, spárovanie, čo chýba
- Kategórie. Register činnosť uvádza voľným textom. Každý z 725 záznamov som priradil do jednej z trinástich kategórií podľa činnosti a názvu; herne podľa názvu aj tam, kde register uvádza len „pohostinská činnosť", stávkové terminály v krčmách do hazardu, nešpecifikovaný maloobchod podľa názvu a zvyšok do ostatného maloobchodu. Úradnú formulku namiesto činnosti má 23 fungujúcich a 100 zavretých prevádzok.
- Podiel zavretých je zavreté / (fungujúce + zavreté). Nie je to ročná miera ani pravdepodobnosť, že zavriete vy — je to podiel všetkých záznamov, ktoré kedy v registri boli, za neznámy počet rokov.
- Duplicity. 4 pravdepodobné medzi fungujúcimi (IPON Club, Le Glamour, Miestna výkupňa, Mandarinka) a 31 medzi zavretými. Nechal som ich, aby sedeli súčty so zdrojom; po očistení je to 184 a 506 a podiely sa menia najviac o bod.
- Čo v registri nie je: prevádzky, ktoré mestu nikto neohlásil — vrátane viacerých reťazcov, ambulancií v poliklinike a služieb bez kamennej prevádzky. Niektoré fungujúce záznamy sú zjavne staré (pobočka banky, ktorá pod tým menom roky nefunguje).
- Spárovanie zoznamov je podľa názvu bez právnej formy a diakritiky; generické názvy (Kaderníctvo, Second hand, Novinový stánok, Bufet) som ako presťahované nepočítal.
- Mapa: ťažiská ulíc, nie adresy; osem ulíc s jedným-dvoma záznamami polohu nemá. Podklad je OpenStreetMap, knižnica Leaflet je uložená na tomto webe.
- Čo by analýzu posunulo: dátum vzniku a zániku pri každom riadku, dôvod ukončenia a obsadenosť mestských nebytových priestorov.
Inšpiráciou bola analýza Prevádzky v Senici na jaroslav.sk (apríl 2026, tie isté dva zoznamy). Táto stránka stojí na vlastnom rozdelení do kategórií a na neskoršom exporte; súčty sedia, podiely v kategóriách sa môžu líšiť.
Chýba tu vaša prevádzka?
Ak vás register nemá, zaradil som vás zle, alebo viete, prečo niektorá z 537 prevádzok naozaj zavrela — napíšte mi. Čítam si to sám a opravím to.