Celý účet
Mesto každý deň ukazuje, čo stavia. Pozrel som sa na šestnásť rokov čísel — čo primátor v roku 2018 prevzal, čo sa podarilo v prvom období a kde sme dnes.
Čo z čísel vychádza
Zlepšenie. Finančné zdravie Senice stúplo zo 4,2 na 5,0 bodu a v rebríčku 141 miest bola Senica 41. Fér je fér.
Zhoršenie. Skóre kleslo na 4,7 bodu. Z piatich častí hodnotenia sa zhoršili štyri.
Dlh Senice je priemerný. Vymyká sa v dvoch veciach: z každého eura bežných príjmov ide 14 centov na splátky úverov, priemer miest sú 4 centy. A ako jediné mesto na Záhorí má faktúry po lehote splatnosti.
V akom stave mesto prevzal
Súčasný primátor nastúpil v decembri 2018. Rok 2018 je teda posledný celý rok predchádzajúceho vedenia — stav, v ktorom mesto preberal. Aby bolo porovnanie fér, pozrel som sa aj na osem rokov pred tým.
Dlh bol vtedy najnižší za celé sledované obdobie: 3,98 milióna eur, 23,4 % bežných príjmov, 182 eur na obyvateľa. Predchádzajúce vedenia ho osem rokov znižovali, zo 47,5 % príjmov v roku 2010. Finančné zdravie podľa INEKO rástlo štyri roky za sebou, z 3,4 na 4,2 bodu.
Zdedil aj slabé miesta: 394 tisíc eur faktúr po lehote splatnosti — zvyšok z rokov 2012 až 2015, keď mesto dlhovalo dodávateľom 620 až 880 tisíc — a rozpočtové provizórium, lebo rok 2019 začal bez schváleného rozpočtu.
Čísla v tabuľke
| Rok | Skóre | Dlh na obyvateľa | Dlh z bežných príjmov | Faktúry po lehote |
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 4,0 | 265 € | 47,5 % | – |
| 2011 | 3,7 | 263 € | 47,2 % | – |
| 2012 | 3,7 | 241 € | 41,0 % | 876 910 € |
| 2013 | 3,6 | 242 € | 36,4 % | 622 017 € |
| 2014 | 3,4 | 224 € | 33,8 % | 756 142 € |
| 2015 | 3,5 | 213 € | 30,1 % | 830 878 € |
| 2016 | 3,8 | 184 € | 25,1 % | 723 203 € |
| 2017 | 4,0 | 184 € | 23,4 % | 577 158 € |
| 2018 | 4,2 | 182 € | 23,4 % | 393 511 € |
Prevzal mesto s nízkym dlhom, rastúcim skóre a dobiehajúcimi faktúrami. Pri každom ďalšom čísle na tejto stránke je rok 2018 mierka: čo sa odvtedy zlepšilo a čo nie.
Prvé obdobie hore, druhé stojí
Inštitút INEKO každý rok hodnotí finančné zdravie všetkých slovenských miest na stupnici od 0 do 6. Pozerá sa na päť vecí: celkový dlh, splátky, to, čo mestu zostáva z bežného hospodárenia, a neuhradené faktúry.
V prvom období skóre stúplo zo 4,2 na 5,0 a Senica bola 41. zo 141 miest. V druhom kleslo na 4,7 a tri roky stojí. Z piatich častí hodnotenia sú štyri horšie než v roku 2022.
- 2010 – 2014
- 2015 – 2018
- od 2019, súčasné vedenie
- preberanie mesta, december 2018
- 2018
- 2022
- 2025
Čísla v tabuľke
| Časť hodnotenia | 2018 | 2022 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Celkové skóre | 4,2 | 5,0 | 4,7 |
| Celkový dlh | 4,8 | 5,1 | 5,0 |
| Dlhová služba (splátky) | 4,8 | 4,8 | 4,4 |
| Bilancia bežného účtu | 3,6 | 4,0 | 3,2 |
| Záväzky po splatnosti k príjmom | 5,5 | 5,8 | 5,4 |
| Záväzky aspoň 60 dní po splatnosti | 2,8 | 6,0 | 6,0 |
| Rok | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Skóre zo 6 | 4,0 | 3,7 | 3,7 | 3,6 | 3,4 | 3,5 | 3,8 | 4,0 | 4,2 | 4,5 | 4,7 | 5,0 | 5,0 | 4,7 | 4,7 | 4,7 |
Štyri z piatich častí hodnotenia sú horšie než v roku 2022. Celkový dlh, splátky, bilancia bežného účtu aj faktúry po splatnosti. Jediná, ktorá sa nezhoršila, sú faktúry viac než 60 dní po splatnosti — tam mesto drží nulu od roku 2022. Senica je so skóre 4,7 stále nad priemerom slovenských miest, ten bol za rok 2023 4,22 bodu. Smer sa však otočil.
Dlh je priemerný. Splátky nie.
Na konci roka 2018 mala Senica dlh 3,98 milióna eur. V roku 2023 vyskočil na 7,91 milióna — 407 eur na obyvateľa, najviac za šestnásť rokov — a odvtedy ho mesto spláca: 6,34 milióna v roku 2024, 5,34 milióna v roku 2025. Je to 19,5 % bežných príjmov, pod priemerom miest (21,4 %) a hlboko pod zákonným limitom 60 %.
Rýchle splácanie má cenu: v roku 2025 išlo na splátky úverov 13,7 % bežných príjmov, asi 4 milióny eur. Priemer slovenských miest je 3,8 %. Koncom roka 2025 zastupiteľstvo schválilo ďalší úver 3,5 milióna eur so splatnosťou 12 rokov; na cesty z neho ide 1,5 milióna. Ak by ho mesto do konca roka 2026 vyčerpalo celé a staršie úvery splácalo podľa rozpočtu, dlh by bol asi 8,15 milióna — okolo 28 % bežných príjmov a 425 eur na obyvateľa. Je to odhad, nie potvrdený stav.
- 2010 – 2014
- 2015 – 2018
- od 2019, súčasné vedenie
- priemer slovenských miest 2025: 3,8 %
- Rekonštrukcia miestnych komunikácií1 500 000 €43 %
- Spolufinancovanie projektov z Programu Slovensko1 500 000 €43 %
- Výkup pozemkov200 000 €6 %
- Odpadové hospodárstvo200 000 €6 %
- Projektová dokumentácia100 000 €3 %
Čísla v tabuľke
| Rok | Dlh mil. € | Na obyvateľa | Z bežných príjmov | Splátky z bežných príjmov |
|---|---|---|---|---|
| 2010 | – | 265 € | 47,5 % | 8,9 % |
| 2011 | – | 263 € | 47,2 % | 10,1 % |
| 2012 | 5,00 | 241 € | 41,0 % | 7,7 % |
| 2013 | 4,91 | 242 € | 36,4 % | 6,7 % |
| 2014 | 4,55 | 224 € | 33,8 % | 17,1 % |
| 2015 | 4,34 | 213 € | 30,1 % | 7,6 % |
| 2016 | 3,88 | 184 € | 25,1 % | 6,8 % |
| 2017 | 3,74 | 184 € | 23,4 % | 10,0 % |
| 2018 | 3,98 | 182 € | 23,4 % | 4,1 % |
| 2019 | 3,58 | 176 € | 20,4 % | 8,8 % |
| 2020 | 4,60 | 227 € | 23,8 % | 7,7 % |
| 2021 | 3,27 | 162 € | 16,3 % | 14,2 % |
| 2022 | 3,74 | 190 € | 17,4 % | 8,9 % |
| 2023 | 7,91 | 407 € | 34,0 % | 8,0 % |
| 2024 | 6,34 | 329 € | 23,5 % | 10,1 % |
| 2025 | 5,34 | 279 € | 19,5 % | 13,7 % |
Dlh v eurách za roky 2010 a 2011 profil INEKO nezobrazuje, len podiel na príjmoch a sumu na obyvateľa.
Dlh od roku 2023 klesá — a práve preto ide na splátky 14 % príjmov. Bežné hospodárenie mesta ich nepokryje: z bežného účtu zostalo v roku 2025 5,8 % príjmov, asi 1,7 milióna eur, splátky boli asi 4 milióny. Rozdiel platíme z predaja majetku, z rezervného fondu a z nového úveru.
Faktúry po lehote splatnosti rastú štyri roky
Keď mesto neplatí dodávateľom načas, INEKO to počíta ako záväzky po lehote splatnosti a osobitne sleduje tie, ktoré sú po splatnosti viac než 60 dní. Priemer slovenských miest je 0,2 % bežných príjmov. Šesť susedných miest na Záhorí má nulu.
Senica mala na konci roka 2025 po lehote splatnosti 837 tisíc eur, 3,1 % bežných príjmov — najviac od roku 2012. Zároveň klesá to, čo mestu zostáva z bežného hospodárenia: z 12,6 % príjmov v roku 2021 na 5,8 %, hoci bežné príjmy od roku 2018 vzrástli o dve tretiny. Bežné výdavky rástli rýchlejšie.
- 2012 – 2014
- 2015 – 2018
- od 2019, súčasné vedenie
- z toho viac než 60 dní po splatnosti
- priemer slovenských miest 2025: 5,2 %
Čísla v tabuľke
| Rok | Po lehote splatnosti | Z bežných príjmov | Viac než 60 dní | Bilancia bežného účtu | Bežné príjmy mil. € |
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | – | – | 0 € | −3,0 % | 11,5 |
| 2011 | – | – | 0 € | 3,5 % | 12,2 |
| 2012 | 876 910 € | 7,2 % | 198 974 € | 6,6 % | 13,5 |
| 2013 | 622 017 € | 4,6 % | 223 338 € | 0,0 % | 13,5 |
| 2014 | 756 142 € | 5,6 % | 366 614 € | 1,9 % | 13,5 |
| 2015 | 830 878 € | 6,2 % | 349 677 € | 8,7 % | 14,9 |
| 2016 | 723 203 € | 4,8 % | 193 979 € | 12,3 % | 15,5 |
| 2017 | 577 158 € | 3,7 % | 93 272 € | 8,1 % | 16,4 |
| 2018 | 393 511 € | 2,4 % | 27 879 € | 7,9 % | 17,5 |
| 2019 | 379 635 € | 2,2 % | – | 9,4 % | 19,3 |
| 2020 | 258 659 € | 1,3 % | – | 11,1 % | 20,1 |
| 2021 | 206 264 € | 1,0 % | – | 12,6 % | 21,5 |
| 2022 | 195 095 € | 0,9 % | 0 € | 7,8 % | 23,3 |
| 2023 | 263 703 € | 1,1 % | 0 € | 6,2 % | 27,0 |
| 2024 | 492 611 € | 1,8 % | 0 € | 7,0 % | 27,3 |
| 2025 | 837 492 € | 3,1 % | 0 € | 5,8 % | 29,1 |
Za roky 2010 a 2011 profil INEKO záväzky po lehote nezobrazuje, za roky 2019 až 2021 nezobrazuje záväzky po 60 dňoch. Bilancia bežného účtu za roky 2014, 2015 a 2018 až 2022 je dopočet (príjmy mínus výdavky, delené príjmami).
V prvom období mesto faktúry po lehote vyčistilo z 394 na 195 tisíc. Od roku 2022 rastú každý rok: 264, 493 a dnes 837 tisíc eur — pätnásťkrát viac, než je priemer miest. Čo ich tvorí a prečo rastú, je prvá otázka nižšie.
Ako na tom sú mestá okolo nás
Sedem miest na Záhorí, rok 2025, všetko z profilov INEKO. Senica má priemerné skóre, priemerný dlh aj priemernú bilanciu bežného účtu. Vymyká sa v dvoch veciach: platí najvyššie splátky úverov a ako jediná má neuhradené faktúry po lehote splatnosti.
| Mesto | Obyvatelia | Skóre | Dlh na obyv. | Dlh % príjmov | Splátky | Bilancia BÚ | Základná bil. | Po splatnosti |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gbely | 4 837 | 5,2 | 28 € | 2,0 % | 6,7 % | 8,3 % | 2,3 % | 0 € |
| Skalica | 15 440 | 5,0 | 102 € | 6,3 % | 6,9 % | 5,7 % | −6,2 % | 0 € |
| Stupava | 12 850 | 4,9 | 131 € | 10,2 % | 2,9 % | 6,6 % | 2,9 % | 0 € |
| Malacky | 18 810 | 4,9 | 492 € | 33,8 % | 5,1 % | 8,8 % | 2,4 % | 0 € |
| Senica | 19 137 | 4,7 | 279 € | 19,5 % | 13,7 % | 5,8 % | 0,2 % | 837 492 € |
| Holíč | 10 858 | 4,6 | 323 € | 28,1 % | 11,7 % | 5,2 % | −12,8 % | 0 € |
| Myjava | 10 453 | 4,6 | 321 € | 19,5 % | 9,3 % | 4,9 % | 4,7 % | 0 € |
Splátky = dlhová služba, splátky úverov v % bežných príjmov. Bilancia BÚ = bilancia bežného účtu, čo zostane z bežných príjmov po bežných výdavkoch. Základná bilancia = čo zostane aj po investíciách (kapitálové príjmy mínus kapitálové výdavky). Priemer slovenských miest 2025: dlhová služba 3,8 %, bilancia bežného účtu 5,2 %, základná bilancia −1,9 %, záväzky po splatnosti 0,2 % príjmov. Počty obyvateľov sú tie, s ktorými počíta INEKO; Štatistický úrad uvádza pre Senicu k 31. 12. 2025 18 970 obyvateľov.
Senica má priemerný dlh a priemernú bilanciu. Vymyká sa v dvoch veciach. Platí najvyššie splátky — 13,7 % bežných príjmov, Holíč 11,7 %, ostatní 3 až 9 %. A ako jediná má faktúry po lehote splatnosti: 837 tisíc eur, šesť ostatných miest nula.
Koľko mesto spláca každý mesiac
Mesto spláca istinu úverov a platí z nich úroky. INEKO obe sumy uvádza v profile Senice za každý rok. Mesačná splátka je ich ročný súčet vydelený dvanástimi.
V roku 2025 to bolo 212 535 eur mesačne, z toho 27 960 eur na úrokoch. Na konci prvého obdobia, v roku 2022, 108 670 eur. V roku 2018, keď súčasný primátor mesto preberal, 106 547 eur.
- 2010 – 2014
- 2015 – 2018
- od 2019, súčasné vedenie
- z toho úroky
| Obdobie | Priemerne mesačne |
|---|---|
| 2010 – 2014 | 105 718 € |
| 2015 – 2018 | 94 358 € |
| 2019 – 2022 | 114 380 € |
| 2023 – 2025 | 207 502 € |
Čísla za každý rok
| Rok | Mesačne | Z toho úroky | Istina za rok | Úroky za rok | Spolu za rok |
|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 86 279 € | 14 477 € | 861 625 € | 173 724 € | 1 035 349 € |
| 2011 | 96 962 € | 23 522 € | 881 282 € | 282 267 € | 1 163 549 € |
| 2012 | 77 997 € | 25 758 € | 626 875 € | 309 090 € | 935 965 € |
| 2013 | 75 424 € | 20 152 € | 663 262 € | 241 824 € | 905 086 € |
| 2014 | 191 928 € | 20 888 € | 2 052 474 € | 250 660 € | 2 303 134 € |
| 2015 | 84 890 € | 21 255 € | 763 614 € | 255 065 € | 1 018 679 € |
| 2016 | 84 463 € | 14 788 € | 836 103 € | 177 458 € | 1 013 561 € |
| 2017 | 101 530 € | 15 688 € | 1 030 111 € | 188 254 € | 1 218 365 € |
| 2018 | 106 547 € | 14 629 € | 1 103 023 € | 175 543 € | 1 278 566 € |
| 2019 | 95 754 € | 13 356 € | 988 778 € | 160 272 € | 1 149 050 € |
| 2020 | 89 740 € | 10 625 € | 949 379 € | 127 495 € | 1 076 874 € |
| 2021 | 163 357 € | 9 677 € | 1 844 165 € | 116 121 € | 1 960 286 € |
| 2022 | 108 670 € | 8 946 € | 1 196 685 € | 107 353 € | 1 304 038 € |
| 2023 | 113 730 € | 19 357 € | 1 132 466 € | 232 288 € | 1 364 754 € |
| 2024 | 296 242 € | 32 128 € | 3 169 369 € | 385 533 € | 3 554 902 € |
| 2025 | 212 535 € | 27 960 € | 2 214 907 € | 335 514 € | 2 550 421 € |
V rokoch 2014, 2021 a 2024 mesto splatilo viac istiny než zvyčajne. Profil INEKO neuvádza, či išlo o jednorazové splatenie úveru.
Mesto dnes spláca mesačne takmer dvakrát viac než na konci prvého obdobia. Od roku 2023 je priemerná mesačná splátka 207 tisíc eur, v rokoch 2019 až 2022 to bolo 114 tisíc a pred nástupom súčasného vedenia okolo 100 tisíc. Úroky sa od roku 2022 viac než strojnásobili. Nový úver 3,5 milióna eur so splatnosťou 12 rokov pridá ďalšie splátky; úrokovú sadzbu mesto nezverejnilo.
Majetok rastie. Zaplatili ho hlavne úvery a dotácie.
Majetok mesta v súvahe sú budovy, cesty, pozemky, podiely v mestských firmách, peniaze na účtoch a pohľadávky. Počíta sa v účtovnej hodnote: za koľko mesto vec obstaralo, mínus odpisy. Nie je to trhová cena.
Desať rokov sa majetok Senice držal medzi 63 a 67 miliónmi eur; investície zhruba vyrovnávali odpisy. Od roku 2020 rastie a od roku 2023 rýchlo: na konci roka 2025 to bolo 83,8 milióna, o 19,6 milióna viac než v roku 2018. Je to skutočné zlepšenie a patrí sa ho uznať.
Každé euro majetku má v súvahe aj zdroj: buď ho mesto zaplatilo zo svojho (vlastné imanie), alebo si naň požičalo (záväzky, najmä úvery), alebo naň dostalo dotáciu. A tu sa obe obdobia súčasného vedenia líšia.
- 2010 – 2014
- 2015 – 2018
- od 2019, súčasné vedenie
- z toho vlastné imanie
| Obdobie | Majetok | Zo svojho | Záväzky | Dotácie |
|---|---|---|---|---|
| 2010 – 2014 | +3,1 | −2,5 | −1,9 | +7,5 |
| 2014 – 2018 | −1,9 | +1,0 | −2,0 | −0,9 |
| 2018 – 2022 | +6,9 | +6,3 | −1,7 | +2,3 |
| 2022 – 2025 | +12,7 | +1,0 | +5,2 | +6,5 |
Milióny eur, rozdiel stavov na konci rokov. Zo svojho = vlastné imanie, rastie o výsledok hospodárenia. Záväzky = úvery, faktúry dodávateľom a ďalšie záväzky. Dotácie = výnosy budúcich období, kapitálové dotácie a granty, ktoré sa rozpúšťajú spolu s odpismi.
Čísla za každý rok
| Rok | Majetok | Vlastné imanie | Záväzky | Dotácie | Dlh podľa INEKO | Výsledok roka |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 63,05 | 38,82 | 17,84 | 6,40 | – | −1,14 |
| 2011 | 63,64 | 35,78 | 18,10 | 9,76 | – | −2,69 |
| 2012 | 65,36 | 35,03 | 16,31 | 14,01 | 5,00 | −0,54 |
| 2013 | 63,81 | 35,04 | 15,21 | 13,56 | 4,91 | −0,08 |
| 2014 | 66,13 | 36,28 | 15,94 | 13,91 | 4,55 | 1,24 |
| 2015 | 66,63 | 37,08 | 16,08 | 13,48 | 4,34 | 0,19 |
| 2016 | 64,69 | 36,89 | 14,48 | 13,31 | 3,88 | 1,53 |
| 2017 | 63,39 | 36,39 | 14,09 | 12,91 | 3,74 | 0,53 |
| 2018 | 64,21 | 37,31 | 13,90 | 13,00 | 3,98 | 0,91 |
| 2019 | 64,97 | 38,60 | 13,14 | 13,23 | 3,58 | 1,29 |
| 2020 | 67,00 | 40,26 | 13,65 | 13,09 | 4,60 | 1,66 |
| 2021 | 69,13 | 42,30 | 12,80 | 14,03 | 3,27 | 1,91 |
| 2022 | 71,07 | 43,61 | 12,21 | 15,25 | 3,74 | 1,31 |
| 2023 | 77,91 | 44,37 | 17,10 | 16,45 | 7,91 | 0,74 |
| 2024 | 80,25 | 45,17 | 17,73 | 17,35 | 6,34 | 0,80 |
| 2025 | 83,77 | 44,61 | 17,36 | 21,79 | 5,34 | −0,56 |
Milióny eur, stav k 31. 12. Súvaha mesta bez jeho rozpočtových a príspevkových organizácií, majetok po odpisoch. Majetok = vlastné imanie + záväzky + dotácie. Záväzky obsahujú úvery aj faktúry dodávateľom a ďalšie záväzky. Konsolidovaná súvaha mesta a jeho organizácií má rovnaký priebeh: 64,2 mil. € v roku 2018, 72,3 v roku 2022 a 86,3 v roku 2025. Mesto Senica v grafike „Hodnota majetku mesta“ uvádza 68,4, 74,3 a 91,1 mil. €. Tieto sumy sme v súvahe mesta ani v konsolidovanej súvahe nenašli. Rast je však podobný, o 30 až 34 %.
V prvom období mesto šetrilo, v druhom stavia na úver a z dotácií. V rokoch 2019 až 2022 pribudlo 6,9 milióna majetku, takmer celý zo svojho: z prebytkov hospodárenia, kým dlh klesal. Dlhodobý majetok, teda budovy, cesty a pozemky, vtedy vzrástol len o 2,4 milióna; zvyšok sú peniaze na účtoch a zúčtovanie s mestskými organizáciami. Skutočné stavanie prišlo od roku 2023: dlhodobý majetok vzrástol o 11,9 milióna. Zo svojho z toho mesto zaplatilo 1 milión, zvyšok sú úvery, ďalšie záväzky a dotácie. V roku 2025 skončilo mesto po prvý raz od roku 2013 v strate, 0,56 milióna eur.
Dlh je voči majetku rovnako malý ako v roku 2018. Problém je inde. Na každých 100 eur majetku pripadá 6 eur bankového dlhu — v roku 2018 to bolo 6,20 eura, v roku 2025 6,40. Majetkom sa však úvery nesplácajú: väčšinu tvoria stavby a pozemky, ktoré mesto používa, a každá nová stavba prináša odpisy a údržbu. Úvery sa splácajú z bežného účtu, a ten dnes splátky nepokryje (viď Dlh a splátky). Viac majetku teda neznamená viac peňazí, ale vyššie budúce výdavky.
Čo by mal vedieť každý Seničan
Investovať treba. Pred Senicou sú ďalšie náročné stavby: cesta okolo Vaillantu a ArcelorMittalu, spojnica od kruhového objazdu pri Vinohradoch za Mlynmi, malý a veľký obchvat, výkupy pozemkov. Spolu s každou z nich by ste mali vidieť aj celý účet.
- Čo tvorí 837 tisíc eur záväzkov po lehote splatnosti k 31. 12. 2025 a prečo rastú štyri roky za sebou?
- Z čoho mesto v roku 2025 zaplatilo asi 4 milióny eur splátok, keď bežné hospodárenie vytvorilo 1,7 milióna?
- Koľko nových úverov mesto čerpalo v rokoch 2023 až 2025 a aké sú ich splátkové kalendáre do roku 2037?
- Prečo bilancia bežného účtu klesá od roku 2021, keď bežné príjmy vzrástli o dve tretiny?
- Aký bude dlh na obyvateľa na konci roka 2026 po vyčerpaní úveru 3,5 milióna eur?
- Ktoré projekty z Programu Slovensko sa spolufinancujú z 1,5 milióna z úveru a sú už schválené?
Nie chytať za slovo, ale štandard
Úver si berie takmer každé mesto a nie je na tom nič nezákonné. Nechcem ukazovať prstom, chcem ukazovať čísla. Kto si z nich urobí aký záver, je jeho vec.
Ak mi dáte dôveru, pri každom väčšom projekte zverejním aj jeho cenu, úroky a splátky — tak, aby ste ich nemuseli hľadať v tabuľkách. Ako presne, nájdete v piatom bode môjho programu.
Ak niektoré číslo na tejto stránke nesedí, napíšte mi a opravím ho.
Odkiaľ sú čísla
- INEKO — Hospodárenie obcí, profil Senice za roky 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 a 2025 (stiahnuté 27. 9. 2026). Hodnoty, ktoré profil nezobrazuje, sú v tabuľkách ako pomlčka; dopočty podľa vzorcov INEKO sú označené pod tabuľkami.
- INEKO — metodika hodnotenia: čo je celkový dlh, dlhová služba, bilancia bežného účtu, základná bilancia a záväzky po lehote splatnosti.
- INEKO — profily miest za rok 2025: Skalica, Malacky, Stupava, Gbely, Holíč, Myjava.
- Priemer slovenských miest za rok 2025 je zo stĺpca „priemer miest“ v profile INEKO (dlh 21,4 % bežných príjmov, dlhová služba 3,8 %, bilancia bežného účtu 5,2 %, základná bilancia −1,9 %, záväzky po lehote 0,2 %). Súhrnné výstupy INEKO uvádzajú zadlženie miest 20,1 % — iná metodika priemeru.
- Poradie Senice za rok 2022 (41. zo 141 miest) a priemer miest za rok 2023 (4,22 bodu): Zahori.sk, 16. 1. 2024 a Zahori.sk.
- Úver 3,5 mil. € a jeho rozdelenie: zápisnica z 21. zasadnutia mestského zastupiteľstva, 18. 11. 2025, uznesenie č. 626.
- Rozpočet a programový rozpočet mesta Senica na roky 2026 – 2028 (splátky starších úverov v odhade na rok 2026).
- Majetok, vlastné imanie, záväzky a dotácie mesta: súvaha mesta Senica (IČO 00309974) za roky 2013 – 2025 z Registra účtovných závierok (individuálna aj konsolidovaná, s údajmi za rok 2012 ako minulé obdobie) a za roky 2010 – 2011 z FinStat, kde sa roky 2012 – 2025 s registrom zhodujú na euro (stiahnuté 7. 10. 2026). Staršie súvahy v tejto podobe nie sú.
- Zákon č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, § 17 — limit dlhu 60 % bežných príjmov.
- Obdobia vedenia mesta: oficiálne výsledky komunálnych volieb 2010 a 2014 (senica.sk), TASR o voľbách 2014 a o voľbách 2018 (teraz.sk), ustanovujúce zastupiteľstvo 6. 12. 2018 (nazahori.sk). Rok 2018 je posledný celý rok predchádzajúceho vedenia.
Čísla INEKO sú v stave k 27. septembru 2026, súvahy mesta k 7. októbru 2026.